Архетипът на Хамлет в живота
„Да бъдеш добър е като да вървиш по въже между желанието да отговориш на очакванията на другите и желанието да останеш верен на себе си. Това е постоянно търсене на баланс между дълг и свобода правила, но начин на живот, който ни оформя отвътре?“
Когато да бъдеш добър се превърне в навик, то престава да бъде тежко бреме. Става втора природа, част от това, което сме. Както е казал Конфуций: "Каквото и да правим много пъти, става лесно, защото придобиваме умения." Добротата, състраданието и честността са качества, които могат да бъдат култивирани. И колкото по-често ги показваме, толкова по-естествени стават за нас.
Мартин Лутър Кинг младши веднъж каза: „Тъмнината не може да прогони тъмнината; само светлината може да направи това. Омразата не може да изгони омразата; само любовта може да направи това.” Да бъдеш добър означава не само да облагодетелстваш другите, но и да хвърляш светлина в свят, който толкова много се нуждае от нея."
Нека се обърнем към други изявления на известни хора:
Далай Лама XIV: „Ако правите поне едно добро дело всеки ден, светът ще се промени.
Майка Тереза: „Отнасяйте се към всички хора, които срещате, сякаш са единствените хора на света.
Нелсън Мандела: "Добротата е език, който глухите могат да чуят, слепите могат да видят и немите могат да прочетат."
Не забравяйте, че най-важното е искреността и честността в изразяването на вашите мисли.
Човек, който се стреми да бъде добър, може да се сблъска с редица трудности:
* Конфликт между желания и задължения: Желанието да се угоди на всички и винаги може да доведе до потискане на собствените желания и нужди.
* Чувство за вина: Дори и най-малките грешки могат да предизвикат чувство за вина, особено ако човек поставя високи очаквания към себе си.
* Идеализъм: Стремежът към съвършенство може да доведе до разочарование, когато реалността не отговаря на идеалните визии.
* Манипулация: Други хора може да се опитат да използват добротата на такъв човек за свои собствени цели.
* Прегаряне: Постоянният стремеж да бъдете добри може да доведе до емоционално изтощение.
* Трудности при вземането на решения: Страхът от грешки и нараняване на някого може да парализира волята.
* Социален натиск: Други може да не споделят желанието за доброта и да го критикуват.
Да си добър не означава да си перфектен. Всеки човек прави грешки. Основното нещо е да се учите от тях и да се стремите към постоянно самоусъвършенстване.